Profil działalności

Tematyka zainteresowań naukowych Instytutu obejmuje głównie zaawansowaną grafikę komputerową, architekturę komputerów i inżynierię oprogramowania, sztuczną inteligencję oraz systemy informacyjne. Dziedzinom tym odpowiadają cztery Zakłady Instytutu. Na stronach tych Zakładów można znaleźć bardziej szczegółowe informacje o tematyce badań, ich organizacji, aktualnie wykonywanych projektach itp.

Każdy z zakładów ma własne, specjalistyczne laboratorium, służące pracom naukowym i projektom badawczym, a także studenckim pracom dyplomowym. Oprócz tych czterech specjalistycznych laboratoriów Instytut ma wspólne Laboratorium Komputerowe, w którym odbywa się większość zajęć praktycznych, towarzyszących przedmiotom wykładanym na studiach. 

Instytut Informatyki jest jedną z najstarszych w Polsce instytucji akademickich, zajmujących się badaniami i nauczaniem w tej dziedzinie. Jego początki sięgają dawnego Zakładu Konstrukcji Telekomunikacyjnych i Radiofonii na ówczesnym Wydziale Łączności Politechniki Warszawskiej, gdzie już w połowie lat pięćdziesiątych zbudowano (jeden z pierwszych w Polsce) lampowy komputer UMC 1. W roku 1963 przekształcono Zakład w Katedrę Budowy Maszyn Matematycznych. W roku 1970, wraz z reorganizacją Uczelni, powołano Instytut Budowy Maszyn Matematycznych, przekształcony wreszcie w r. 1975 w Instytut Informatyki. Dokładna historia działalności badawczej i projektowej w latach 1951-1989 jest przedstawiona w niniejszym dokumencie. Opis systemu UMC-20 można znaleźć tutaj.

Pierwszych kilku magistrów inżynierów łączności o specjalności 'Maszyny Matematyczne' ukończyło studia w 1962 r. Od tego czasu, nieprzerwanie przez następnych kilkadziesiąt lat, dyplomy magisterskie uzyskiwało do 80 osób rocznie. Tak więc, w ciągu swej historii Instytut wykształcił znacznie ponad 2600 polskich specjalistów informatyków.

Od samych początków do roku 1978 Zakładem, Katedrą i Instytutem kierował prof. Antoni Kiliński, który za swą działalność został w 1997 roku uhonorowany medalem 'Pioniera Informatyki' (Computer Pioneer). To wysoce prestiżowe w światowej skali odznaczenie zostało Mu przyznane, niestety już pośmiertnie, przez IEEE Computer Society, największe światowe stowarzyszenie informatyków. 

W obecnej chwili Instytut Informatyki liczy 79 pracowników. Jest wśród nich 65 nauczycieli akademickich (12 profesorów, 1 docent, 31 adiunktów w tym 5 ze stopniem dr hab., 9 starszych wykładowców, 12  asystentów), pozostałe osoby stanowią personel inżynieryjny, techniczny i administracyjny.