3. Ocenianie i obrona pracy dyplomowej
Ocenianie i obrona pracy dyplomowej
Recenzenta pracy dyplomowej wyznacza z-ca Dyrektora ds. Nauczania, na ogół z osób rekomendowanych przez opiekuna pracy. O to kto jest recenzentem pracy należy się dowiadywać w Sekretariacie Dydaktycznym.
Dobrym zwyczajem jest zasygnalizowanie recenzentowi gotowości do wyjaśnienia wątpliwości, zaprezentowania aplikacji/projektu przez autora i udzielenia dodatkowych informacji (czasami w takim spotkaniu bierze udział także opiekun). Takie spotkanie pozwala recenzentowi rzetelnie ocenić wyniki pracy, a studentowi poznać uwagi, zastrzeżenia i opinie dotyczące pracy, co może się przydać na obronie.
Termin obrony jest wyznaczany przez panią Duszyńską i należy się dowiadywać o niego w Sekretariacie Dydaktycznym.
W skład komisji egzaminacyjnej wchodzi przewodniczący, opiekun, recenzent i dodatkowa osoba. Opiekun i recenzent przedstawiają komisji pisemne recenzje pracy z ocenami pracy (w razie rozbieżności ocen komisja w dyskusji ustala ocenę pracy).
Sam egzamin dyplomowy trwa około 30 minut i rozpoczyna się od krótkiego przedstawienia głównych elementów pracy dyplomowej (10 minut). Prezentację ilustrującą narrację autora warto mieć w formacie pdf, żeby uniknąć zaskoczeń związanych z niekompatybilnością oprogramowania. Po prezentacji dyplomant udziela odpowiedzi na dwa pytania dotyczące tematyki studiów. Pytania są zadawane przez recenzenta (to pytanie w mniejszym lub większym stopniu może być związane z tematyką pracy) i dodatkowego członka komisji (dla niego źródłem informacji o tematyce pytania jest karta przedmiotów zaliczonych przez studenta i ewentualna konsultacja z opiekunem). Zarówno prezentacja, jak i odpowiedzi są oceniane przez komisję: średnia daje ocenę z egzaminu dyplomowego.
Łączna ocena ze studiów jest wyliczana na podstawie średniej skumulowanej, oceny za pracę i oceny z egzaminu dyplomowego, zgodnie z regulaminem studiów.
Zwracam uwagę na kwestię prezentacji pracy: na obronie jest dostępny "obronny" (tj. używany w czasie obron prac inżynierskich i magisterskich) komputer podłączony do dużego ekranu. Jeżeli nie ma poważnych przesłanek (co obejmuje zdecydowaną większość przypadków), prezentację należy przeprowadzić na tym właśnie komputerze. Chodzi o to, żeby nie przedłużać czasu obron wymianą komputerów podłączonych do ekranu - kolejne obrony powinny zaczynać się bez przerw poświęconych na przełączanie sprzętu, lub, co gorsza, na rozwiązywanie problemów, które przy takim przełączaniu mogą się pojawić. Rozwiązaniem kompromisowym, które można zastosować, jest przedstawienie prezentacji samej pracy na komputerze "obronnym", natomiast działania rzeczywistej aplikacji (o ile taka prezentacja ma sens) na własnym sprzęcie nie podłączonym do dużego ekranu.
W przeddzień obrony warto sprawdzić, czy na komputerze "obronnym" jest zainstalowane właściwe oprogramowanie i czy prezentacja jest poprawnie na tym sprzęcie odtwarzana.
Preferowanym nośnikiem dla prezentacji jest pamięć podłączana do komputera przez port USB.